USG dla dzieci Warszawa
W prywatnym Centrum Pediatrycznym zlokalizowanym naprzeciwko Szpitala Grochowskiego wykonujemy USG dzieci w Warszawie. Badanie ultrasonograficzne to popularna metoda diagnostyczna, która pozwala zyskać bardzo dokładny obraz położenia i budowy narządów wewnętrznych. Na podstawie obrazu lekarz może szybko wykryć ewentualne zmiany w strukturze narządów oraz wszelkie patologie mogące świadczyć o wadach rozwojowych lub chorobie. USG pediatryczne jest wykonywane za pomocą fal ultradźwiękowych, które są bezpieczne dla rozwijającego się organizmu, dlatego można je wykorzystywać już w diagnostyce noworodków i niemowlaków.
dr Katarzyna Skoczek
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Universita Karlova w Pradze. Swoją pasję do Pediatrii i badań USG rozwija w trakcie specjalizacji z Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Specjalizuje się w wykonywaniu badań USG jamy brzusznej, tarczycy oraz węzłów chłonnych u dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Jest niezwykle zaangażowana i cierpliwa, a badania ultrasonograficzne wykonuje z ogromną precyzją.
Kiedy wykonać USG dla dzieci?
Badanie USG dla dzieci wykonywane jest w przypadku podejrzenia wad rozwojowych lub stanów chorobowych mózgu bądź narządów wewnętrznych. Jest ono bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne nawet dla najmłodszych, dlatego można go bez obaw wielokrotnie powtarzać. Jego wyniki pozwalają szybko postawić diagnozę nawet już podczas wizyty w gabinecie.
U niemowląt zaleca się kontrolne wykonanie następujących badań:
- USG jamy brzusznej dziecka – pozwala lekarzowi ocenić stan wątroby, nerek, pęcherza moczowego i innych narządów wewnętrznych,
- USG stawów biodrowych – wykonuje się je pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia w celu wykrycia wrodzonej dysplazji stawów biodrowych,
- USG przezciemiączkowe – zaleca się jego wykonanie u dziecka, które ma około 1 rok, gdy przednie ciemię ulega zarośnięciu. Badanie to pozwala uzyskać szczegółowy obraz tkanki mózgowej wraz z komorami mózgu oraz unaczynieniem. Obligatoryjnie jest ono wykonywane u wcześniaków oraz dzieci o niskiej masie urodzeniowej. Często zalecane jest także przez neurologa dziecięcego, który podejrzewa nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego.
Jak przebiega badanie USG dla dzieci?
USG dla dzieci w Warszawie można wykonać w naszym Centrum Pediatrycznym przy Al. Waszyngtona 45/51. Jest to badanie robione w czasie rzeczywistym, które pozwala lekarzowi ocenić stan wybranych narządów wewnętrznych i już podczas wizyty dostrzec niepokojące zmiany. Badanie polega na przyłożeniu głowicy aparatu USG (z nałożonym na nią specjalnym żelem) do skóry w miejscu, które ma zostać sprawdzone. Następnie lekarz delikatnie przesuwa głowicę, aby dostrzec poszczególne tkanki.
USG dzieci nie powinno trwać więcej niż kilkanaście minut. Bardzo ważne jest jednak, aby dziecko przez chwilę nie ruszało się (w przypadku najmłodszych może być potrzebne przytrzymanie przez rodzica). Noworodki warto przed wizytą w gabinecie nakarmić, aby były spokojniejsze (u starszych dzieci USG jamy brzusznej zaleca się wykonywać nie bezpośrednio po posiłku).
W naszej poradni pracują pediatrzy i lekarze dziecięcy innych specjalności, którzy mają duże doświadczenie w pracy z małymi pacjentami (w tym z noworodkami i niemowlakami). Zadbają oni, aby maluch niepotrzebnie się nie stresował i poczuł się w pełni bezpiecznie podczas badania.
USG jamy brzusznej dziecka
USG jamy brzusznej dziecka to jedno z podstawowych badań, które do postawienia diagnozy najczęściej potrzebuje lekarz gastrolog, nefrolog lub hepatolog. Podstawowym punktem diagnostycznym są: przewód pokarmowy, nerki i nadnercza, śródbrzusze (wraz z węzłami chłonnymi), pęcherz moczowy, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona oraz trzustka.
USG pediatryczne – jakie badania wykonujemy w poradni?
W Warszawskim Centrum Pediatrycznym można wykonać USG pediatryczne wielu różnych narządów wewnętrznych i obszarów ciała.
Najczęściej wykonujemy:
- USG przezciemiączkowe,
- USG jamy brzusznej dziecka,
- USG stawów biodrowych i tkanek miękkich,
- USG tarczycy,
- USG sutków,
- USG jąder,
- USG szyi.
Diagnostyka ma na celu dostarczenie lekarzom dziecięcym różnych specjalizacji informacji o ewentualnych wadach rozwojowych oraz wczesnych zmianach chorobotwórczych. Ułatwia ono postawienie prawidłowej diagnozy i szybkie wdrożenie prawidłowego leczenia.