Dermatolog dziecięcy w Warszawie
W naszym Centrum Pediatrycznym przyjmuje dermatolog dziecięcy w Warszawie. Jest to lekarz zapewniający profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób skóry, włosów oraz paznokci. Ta dziedzina medycyny łączy wiedzę z zakresu dermatologii i pediatrii, aby skutecznie pomagać najmłodszym pacjentom. Na konsultacje dermatologiczne można zabrać już dzieci w okresie niemowlęcym, u których zachodzi podejrzenie zakażeniem chorobą skórną lub weneryczną.
dr Anna Zabost
Lekarz specjalizujący się w zakresie dermatologii i wenerologii. Swoje doświadczenie zdobywała pracując w Klinice Dermatologicznej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie w latach 2016-2021. Obecnie pracuje w Oddziale Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym im. Prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Stale poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w licznych konferencjach, szkoleniach i zjazdach. Pani Doktor jest niezwykle dociekliwa i zaangażowana w swoją pracę. Jeśli Państwa dzieci mają problemy skórne – zapraszamy na konsultacje.
dr Rafał Studniarz
Jest lekarzem specjalizującym się w zakresie dermatologii i wenerologii. Ukończył kierunek lekarski na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Obecnie pracuje w Oddziale Dermatologicznym Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci. Stale poszerza swoja wiedzę poprzez uczestnictwo w licznych konferencjach, szkoleniach i zjazdach. Niezwykle dokładny Doktor z cierpliwością podchodzi do każdego Małego Pacjenta.
Dermatolog dziecięcy w Warszawie – kiedy zabrać do niego dziecko?
Wiele chorób dermatologicznych u dzieci wywołuje widoczne objawy na skórze lub paznokciach. Niektóre schorzenia nie dają widocznych gołym okiem symptomów, ale może o nich świadczyć np. częste i uporczywe drapanie się dziecka spowodowane przez świąd.
Alarmujący jest także nadmierne wypadanie włosów, pojawienie się łupieżu czy zbyt silne przetłuszczanie się włosów. Nastolatki w okresie dojrzewania bardzo często korzystają z pomocy dermatologa przy trądziku, który nie znika pomimo prawidłowej pielęgnacji i stosowania kuracji lekami dostępnymi w aptekach bez recepty.
Do dermatologa dziecięcego warto umówić dziecko, gdy pojawią się następujące objawy:
- przedłużające się zaczerwienienie skóry,
- trwały rumień na skórze,
- wysypki,
- narośle skórne (m.in. kurzajki czy brodawki),
- uporczywy świąd skóry,
- odparzenie pieluszkowe,
- wykwity skórne (mogą mieć podłoże alergiczne lub pokarmowe),
- uporczywy trądzik (krosty, grudki, zaskórniki),
- łuszczenie się skóry,
- obecność owadów na skórze dziecka (świerzbowiec, wszy),
- nadmierne wypadanie włosów (w tym skłonność do łysienia),
- niepokojące zmiany w zabarwieniu płytki paznokci.
Regularne wizyty kontrolne u dermatologa dziecięcego są zalecane u dzieci, które mają wrodzone znamiona lub przebarwienia skóry. Na konsultację warto umówić pociechę, gdy w rodzinie występowały choroby dermatologiczne (wcześnie wykryte nieprawidłowości dają większą szansę na szybkie wyleczenie).
Jakie choroby leczy dermatolog dziecięcy?
Lekarz dermatolog dziecięcy w Warszawie z naszej poradni diagnozuje i leczy m.in.:
- pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt,
- AZS (atopowe zapalenie skóry),
- pokrzywkę,
- wypryski niemowlęce, dziecięce i młodzieńcze,
- grzybicę,
- drożdżycę,
- łuszczycę,
- choroby o podłożu wirusowym (np. brodawki – kurzajki, opryszczkę, półpasiec),
- łojotokowe zapalenie skóry,
- trądzik dziecięcy oraz młodzieńczy,
- bakteryjne choroby skóry (np. liszaj i liszajec),
- choroby włosów i paznokci,
- choroby okolic narządów płciowych dziecka,
- choroby śluzówki jamy ustnej.
Specjalista z zakresu dermatologii dziecięcej pomaga również przy odczynach skórnych pojawiających się po ukąszeniu owadów (np. pszczoły) oraz zapewnia konsultacje przy zmianach skórnych pojawiających się na skutek alergii (wtedy terapia powinna być prowadzona jednocześnie przez dermatologa i alergologa).
Jak przygotować się do wizyty u dermatologa dziecięcego?
Przed konsultacją u dermatologa dziecięcego warto przygotować dziecko do takiej wizyty (dobrze, gdy rodzic objaśni mu, jak wygląda badanie i pomoże zmniejszyć stres). Należy zadbać, aby skóra małego pacjenta była czysta i sucha – po myciu nie należy nakładać kremów lub innych kosmetyków. Do gabinetu zalecamy zabrać dotychczasową dokumentację medyczną dziecka (książeczkę zdrowia, ewentualne wyniki badań, kartę wypisu ze szpitala, gdy dziecko było hospitalizowane).
Jak przebiega wizyta u dermatologa dziecięcego?
Dermatolog dziecięcy przeprowadza wywiad lekarski z rodzicem na temat dolegliwości, miejsc i czasu ich pojawiania się oraz stopnia nasilenia. W przypadku starszych dzieci, także mały pacjent może zostać poproszony o opisanie towarzyszących mu symptomów. Lekarz do postawienia diagnozy potrzebuje również informacji o diecie dziecka, przyjmowanych lekach i chorobach dermatologicznych w najbliższej rodzinie (niektóre schorzenia dermatologiczne mają podłoże genetyczne).
Kolejnym etapem jest badanie skóry. Dermatolog dziecięcy bardzo dokładnie ogląda naskórek (w miejscach, gdzie wystąpiły niepokojące zmiany oraz zdrowych). Potrzebne może być także przeprowadzenie testów skórnych i pobranie próbek do bardziej szczegółowych badań laboratoryjnych. Specjalista może skierować również dziecko na dalsze badania (np. morfologię krwi).
Po zebraniu potrzebnych informacji i analizie przeprowadzonych badań, dermatolog określa kroki dalszej terapii. Może przepisać kremy i maści, leki doustne czy zalecić terapię światłem. Gdy lekarz podejrzewa, że objawy skórne są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania innych układów i narządów, kieruje pacjenta na konsultację do odpowiedniego specjalisty.
Poradnia dermatologiczna w Warszawie – dermatolog dziecięcy prywatnie
W poradni dermatologicznej działającej w ramach naszego prywatnego Centrum Pediatrycznego zapewniamy kompleksową pomoc dermatologa dziecięcego w Warszawie dla niemowląt, dzieci oraz młodzieży do ukończenia 18. roku życia. W gabinecie przyjmuje specjalista, który jest bardzo dociekliwy i dokładny. To pozwala sprawnie wykryć nawet niestandardowe zmiany skórne u dziecka i podjąć właściwe kroki leczenia.